Zebrania rejonowe 2019

Daty zebrań:

 

3 styczeń – Dobrodzień

10 styczeń – Prudnik

15 styczeń – Opole

16 styczeń - Krapkowice

17 styczeń – K- Koźle

24 styczeń - Olesno

29 styczeń - Racibórz

30 styczeń – Strzelce Opolskie

5 luty – Kluczbork

 

 

 

GRÜNE WOCHE 2019

 

W dniach 22-23 stycznia 2019 planujemy zorganizować wyjazd dla zainteresowanych do Berlina połączony ze zwiedzaniem targów Zielony Tydzień/GRÜNE WOCHE i zwiedzaniem Berlina

 

                                    pobrane GW

Zabawa i kuligi 2019

 

 

              

 

                                      zabawa 2019

Zapraszamy również na kuligi w Beskid Śląski połączone ze

zwiedzaniem Cieszyna i browaru:

 

                  1akulig

 

Terminy: 

 

9 luty 2019 - kulig w Brennej

16 luty 2019r - kulig w Istebnej na Kubalonce

 

 

 

2-3 marca 2019r wyjazd do Wielkopolski:

w programie zwiedzanie Gniezna, Biskupina i Poznania 

 

 

 zb     zp

 

 

 

SZKOLENIA:

 

!  17 grudnia 2018r Izba Rolnicza powtórzy szkolenie z zasad uboju na użytek własny.

 

Z uwagi na duże zainteresowanie rolników szkoleniem  z zasad uboju zwierząt w gospodarstwie na użytek własny, zakończonym wydaniem zaświadczenia o możliwości uboju w gospodarstwie, Izba Rolnicza w Opolu informuje i zaprasza na w/w szkolenie, które odbędzie się ponownie dnia 17 grudnia br. o godzinie 10.00 w   siedzibie biura izby w Opolu przy ul. Północnej 2. Ilość miejsc ograniczona , bardzo prosimy o zgłaszanie telefonicznie swojej obecności na szkoleniu do dnia 12 grudnia 2018 r. nr tel. 77 4572326

 

 

Harmonogram szkoleń z zakresu norm i wymogów wzajemnej zgodności (np. cross compliance, ochrona środowiska, prawo wodne, dobrostan zwierząt itp.)

 

Szkolenia są organizowane przez Polski Instytut Rolnictwa z Warszawy, wykłady prowadzą pracownicy Politechniki Opolskiej(dr Żaneta Pruska, prof. Katarzyna Szwedziak):

 

 

19.12.2018r Głubczyce Dwór Peszków

05.01.2019r Brożec restauracja Bavaria

09.01.2019 Dziergowice Nasz Dworek

10.01.2019r Ligota Górna Hotel Joanna

16.01.2019r Nysa sala Pasja

17.01.2019r Olesno Restauracja U Wąsińskich  

22.01.2019r Kluczbork Hotel Spałka

23.01.2019r Nysa Sala Pasja

24.01.2019 Głubczyce Dwór Peszków

29.01.2019r Turawa Hotel Zacisze

30 i 31.01.2019r Prudnik Hotel Oaza

 

 

Nowe przepisy.... bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC

Od 1.10.2018 można jechać bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Nowe przepisy

Od 1 października, czyli najbliższego poniedziałku, podczas kontroli drogowej nie trzeba już okazywać dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Polska Izba Ubezpieczeń radzi jednak, by kopię dokumentów mieć ze sobą.
Od 1 października kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu ani dowodu zawarcia polisy OC. Odpowiednie przepisy, zmodyfikowane na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji, wchodzą właśnie w życie. 
Policjant i tak się dowie czy masz OC
Nowe regulacje mogą być dla niektórych pokusą, by celowo nie posiadać dokumentów licząc na to, że podczas kontroli uda się uniknąć kary. Brak przeglądu czy polisy można by przecież tłumaczyć faktem zapomnienia dokumentów. Cała idea zmiany polega jednak na tym, by policjanci mogli sprawdzać status pojazdu online. Za pomocą komputerów zainstalowanych w radiowozach. Numer rejestracyjny pojazdu zdradzi więc, czy ma on odpowiednią polisę i przegląd.
Prawo jazdy wciąż obowiązkowe
Zmiana przepisów nie dotyczy prawa jazdy. To bezwzględnie trzeba mieć zawsze przy sobie. Jego brak może mieć tylko jeden skutek - zakaz dalszego poruszania się pojazdem. Policjant ma nawet prawo wezwać lawetę, by nam to uniemożliwić. Zawsze warto mieć też ze sobą dowód osobisty. 
Nie masz dowodu? Policjant i tak go "zatrzyma"
Zły stan techniczny pojazdu może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dziś policjant po prostu go nam zabiera. Czy zniesienie obowiązku posiadania fizycznego dokumentu pozwoli na uniknięcie konsekwencji? Nie, bo policjant lub inny funkcjonariusz informację o "zatrzymaniu" dowodu umieszczą w systemie teleinformatycznym. 
Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego - uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał. Policjant ma prawo pytać.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.
Warto mieć kopię
Wprowadzone zmiany są bardzo pomocne szczególnie w przypadkach, kiedy samochód jest używany przez wiele osób. Polska Izba Ubezpieczonych radzi, by jednak mieć ze sobą kopię dokumentów. W postaci papierowej lub cyfrowej - w smartfonie. 
Podczas zdarzenia drogowego kierowcy zobowiązani są wymienić się danymi potrzebnymi do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Nie każdy pamięta jednak, z jaką firmą zawarł umowę. Teoretycznie można to zrobić online, za pomocą strony: UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mało istotnych zdarzeń. Wszelkie poważniejsze incydenty nie pozwolą na "buszowanie po sieci" w celu znalezienia potwierdzenia polisy. 
Izba radzi, by korzystać ze specjalnej opcji ułatwiającej komunikację z ubezpieczycielem. 
- We wszelkich formalnościach związanych ze stłuczkami nieoceniona staje się rola BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Zakład ubezpieczeń, w którym wykupiliśmy OC przeprowadzi właściwe postępowanie oraz pomoże w zdobyciu wszystkich istotnych informacji - wyjaśnia Agnieszka Dąbrowska z PIU.
Jedziesz za granicę? Daleko od domu? Weź dokumenty
PIU przypomina też, że posiadanie oryginalnych, papierowych dokumentów jest niezbędne podczas podróży za granicę. Wybierając się w długą podróż, szczególnie tam, gdzie mogą występować problemy z zasięgiem, też lepiej mieć ze sobą dokumenty. 
Dokument pozostaje dokumentem
Nowe przepisy ułatwią życie podczas kontroli, ale w wielu innych sytuacjach zmienią niewiele. Po pierwsze po rejestracji samochodu w urzędzie wciąż jesteśmy zobowiązani do jego odebrania. Po drugie dokument w formie papierowej jest niezbędny podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów. Przegląd wciąż musi bowiem trafić również do papierowej "książeczki". Sprzedaż pojazdu także wymaga przekazania dowodu rejestracyjnego. Dokumentem należy też posługiwać się w przypadku pojazdu zarejestrowanego za granicą. 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

autor Robert Kędzierski 

Więcej: http://next.gazeta.pl/…/7,151003,23973659,bez-dowodu-rejest…

Nowe informacje dot. KRUS

 

 

Od 1 czerwca 2018 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące
o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

 

 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca 2018 r. zmieniają się kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych.

 

Od 1 czerwca 2018 r. kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty wynoszą odpowiednio:

 

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 3.236 zł 00 gr,
  • 130% tego wynagrodzenia, tj. 6.009 zł 70 gr.

 

Nowe kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty ogłosił komunikatem z dnia 18 maja 2018 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w związku z ogłoszeniem przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale 2018 r. (4.255 zł 59 gr).

 

Data dodania: 30.05.2018

 

 

Źródło: www.krus.gov.pl

 

 

 

                                     Informacje dotyczące ubezpieczeń w KRUS

 

Zgodnie z art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli m.in. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza ustalonej w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi tzw. rocznej kwoty granicznej.

 

Roczna kwota graniczna określa zatem rozmiar pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie kryterium dochodowego wyrażonego wysokością należnego podatku od przychodów z tej działalności za poprzedni rok podatkowy i jest ona corocznie waloryzowana wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określonym w ustawie budżetowej za rok, którego kwota dotyczy, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Zwaloryzowana roczna kwota graniczna za dany rok jest ogłaszana w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

 

W obwieszczeniu z dnia 19 kwietnia 2018 r. (M.P. z 2018 r. poz. 451), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił, że wysokość rocznej kwoty granicznej, za rok 2018 wynosi 3376 zł.

 

Kwota ta będzie w 2019 r., podstawą weryfikacji dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników przez osoby prowadzące oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą.

 

 

Źródło:

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow-roczna-kwota-graniczna-za-2018-r