BDO

78044021 1365689836942940 1797086433442267136 o

Informacje

 

Planowane wyjazdy na 2019 rok

 

 

14 grudzień 2019 r. – jednodniowy wyjazd do Czech (jarmark adwentowy w skansenie w Roznovie)

 

j1   j2 

 

Pismo do Wojewody

 

1

 

2

 

3

 

 

 

Nowa naklejka Związku Śląskich Rolników

 

 naklejka

 

 

 

 

 

 

 

Praktyczne wskazówki:

Ubój zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią. 

   http://www.izbarolnicza.opole.pl/uboj-zwierzat-gospodarskich-kopytnych-poza-rzeznia-praktyczne-wskazowki/   

 

 

 

                                              

 

Informacje w sprawie suszy

W związku z panującą suszą rolnicy dotknięci stratami mogą składać wnioski do urzędów gmin o oszacowanie strat przed zbiorem roślin. 

 

Zgłaszanie strat oparte jest o następujące zasady:

- na piśmie złożyć wniosek do urzędu gminy o oszacowanie strat

- uprawy muszą być na polu, by Komisje mogły stwierdzić skalę strat

- dane we wniosku złożonego do gminy muszą pokrywać się z wnioskiem o płatności obszarowe na rok 2019.

 

Szacowanie upraw obowiązuje na terenie gmin objętych raportem IUNG. Prosimy pytać w swoich urzedach gmin. 

 

 

susza

Nowe przepisy.... bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC

Od 1.10.2018 można jechać bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Nowe przepisy

Od 1 października, czyli najbliższego poniedziałku, podczas kontroli drogowej nie trzeba już okazywać dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Polska Izba Ubezpieczeń radzi jednak, by kopię dokumentów mieć ze sobą.
Od 1 października kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu ani dowodu zawarcia polisy OC. Odpowiednie przepisy, zmodyfikowane na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji, wchodzą właśnie w życie. 
Policjant i tak się dowie czy masz OC
Nowe regulacje mogą być dla niektórych pokusą, by celowo nie posiadać dokumentów licząc na to, że podczas kontroli uda się uniknąć kary. Brak przeglądu czy polisy można by przecież tłumaczyć faktem zapomnienia dokumentów. Cała idea zmiany polega jednak na tym, by policjanci mogli sprawdzać status pojazdu online. Za pomocą komputerów zainstalowanych w radiowozach. Numer rejestracyjny pojazdu zdradzi więc, czy ma on odpowiednią polisę i przegląd.
Prawo jazdy wciąż obowiązkowe
Zmiana przepisów nie dotyczy prawa jazdy. To bezwzględnie trzeba mieć zawsze przy sobie. Jego brak może mieć tylko jeden skutek - zakaz dalszego poruszania się pojazdem. Policjant ma nawet prawo wezwać lawetę, by nam to uniemożliwić. Zawsze warto mieć też ze sobą dowód osobisty. 
Nie masz dowodu? Policjant i tak go "zatrzyma"
Zły stan techniczny pojazdu może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Dziś policjant po prostu go nam zabiera. Czy zniesienie obowiązku posiadania fizycznego dokumentu pozwoli na uniknięcie konsekwencji? Nie, bo policjant lub inny funkcjonariusz informację o "zatrzymaniu" dowodu umieszczą w systemie teleinformatycznym. 
Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego - uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał. Policjant ma prawo pytać.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu. Wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.
Warto mieć kopię
Wprowadzone zmiany są bardzo pomocne szczególnie w przypadkach, kiedy samochód jest używany przez wiele osób. Polska Izba Ubezpieczonych radzi, by jednak mieć ze sobą kopię dokumentów. W postaci papierowej lub cyfrowej - w smartfonie. 
Podczas zdarzenia drogowego kierowcy zobowiązani są wymienić się danymi potrzebnymi do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Nie każdy pamięta jednak, z jaką firmą zawarł umowę. Teoretycznie można to zrobić online, za pomocą strony: UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku mało istotnych zdarzeń. Wszelkie poważniejsze incydenty nie pozwolą na "buszowanie po sieci" w celu znalezienia potwierdzenia polisy. 
Izba radzi, by korzystać ze specjalnej opcji ułatwiającej komunikację z ubezpieczycielem. 
- We wszelkich formalnościach związanych ze stłuczkami nieoceniona staje się rola BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Zakład ubezpieczeń, w którym wykupiliśmy OC przeprowadzi właściwe postępowanie oraz pomoże w zdobyciu wszystkich istotnych informacji - wyjaśnia Agnieszka Dąbrowska z PIU.
Jedziesz za granicę? Daleko od domu? Weź dokumenty
PIU przypomina też, że posiadanie oryginalnych, papierowych dokumentów jest niezbędne podczas podróży za granicę. Wybierając się w długą podróż, szczególnie tam, gdzie mogą występować problemy z zasięgiem, też lepiej mieć ze sobą dokumenty. 
Dokument pozostaje dokumentem
Nowe przepisy ułatwią życie podczas kontroli, ale w wielu innych sytuacjach zmienią niewiele. Po pierwsze po rejestracji samochodu w urzędzie wciąż jesteśmy zobowiązani do jego odebrania. Po drugie dokument w formie papierowej jest niezbędny podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów. Przegląd wciąż musi bowiem trafić również do papierowej "książeczki". Sprzedaż pojazdu także wymaga przekazania dowodu rejestracyjnego. Dokumentem należy też posługiwać się w przypadku pojazdu zarejestrowanego za granicą. 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

autor Robert Kędzierski 

Więcej: http://next.gazeta.pl/…/7,151003,23973659,bez-dowodu-rejest…